Sprawdź połączenia kolejowe jak ekspert!

Pomimo wzrostu cen biletów połączenia kolejowe w dalszym ciągu należą do najbardziej wygodnych. Jazda pociągiem pozwala wypocząć i w niektórych wypadkach nawet popracować. To wszystko oczywiście pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie miejsce i że nasz skład akurat się nie spóźni.

Dzisiaj podpowiadamy, jak kupować bilety oraz na co uważać.

Sprawdź rozkład jazdy pociągów i kup tańszy bilet

W dzisiejszych czasach rozkład jazdy pociągów możemy komfortowo sprawdzać w internecie- https://polregio.pl/pl/rozklad-jazdy-i-mapa-polaczen/rozklad-jazdy/. Tutaj sposób postępowania wygląda dosyć prosto. Wpisujemy godzinę, miasto, z którego wyjeżdżamy i cel podróży. Wyszukiwarka połączeń kolejowych wyświetla nam propozycje połączeń, dzięki którym przebędziemy tę trasę.

I tutaj warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim bilety na poszczególne składy rzadko pojawiają się wcześniej niż na trzydzieści dni przed datą wyjazdu.

A jednocześnie warto kupić je jak najwcześniej.

Niektórzy polscy przewoźnicy w chwili obecnej oferują zniżki uzależnione od obłożenia danego składu. Najtaniej bilet nabędziemy więc, kiedy:

  • w danym pociągu do tej pory zarezerwowano mało miejsc
  • trasa w systemie danego przewoźnika jest oznaczona jako mało uczęszczana
  • kupujemy z wyprzedzeniem

Zdajemy sobie sprawę z tego, że algorytm może wydawać się skomplikowany. W praktyce postępowanie sprowadza się to tego, aby próbować kupić bilet jak tylko zostanie wprowadzony do systemu (trzydzieści dni wcześniej). Jeśli zarezerwujemy miejsce na środę a nie piątek, również z dużym prawdopodobieństwem zyskamy. Dosyć dobrze wiadomo jednak, że nie każdy ma możliwość wybrania, w jaki dzień tygodnia pojedzie.

Na co uważać, kupując bilety na dane przewozy?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat wiele zmieniło się w świecie kolei. Na osoby, które rzadko jeżdżą pociągami, może więc czyhać kilka pułapek.

Przede wszystkim wyszukiwarka połączeń kolejowych z dużym prawdopodobieństwem zaproponuje nam przejazdy pociągami różnych przewoźników.

W wielu wypadkach będziemy musieli nabyć na nie bilety na osobnych stronach i w mocno odmiennych systemach.

Własne sklepy internetowe powadzą przewoźnicy ogólnopolscy, regionalni oraz koleje przypisane do poszczególnych województw.

Jeśli więc chcemy przedostać się koleją z Jeleniej Góry do Białegostoku, przy odrobinie pecha może się okazać, że będziemy podróżować korzystając z usług czterech różnych firm.

Sprawdzając połączenia kolejowe, musimy też pamiętać o jednej rzeczy.

To, że pociągi w Polsce się spóźniają, to niestety nie jest mit.

Oczywiście zdarza się, że dany skład dojeżdża do celu dokładnie o czasie. Zdarza się też jednak, że ma dwie godziny opóźnienia już na starcie.

Dlatego przeglądając rozkład jazdy pociągów, warto brać pod uwagę zapas. Jeśli jedziemy na spotkanie, najlepiej przyjechać na miejsce z co najmniej z dwugodzinnym wyprzedzeniem.

To samo tyczy się przesiadek. Niektóre wyszukiwarki proponują połączenia pomiędzy którymi czas na przesiadkę wynosi pięć minut. W wielu wypadkach przejście z jednego składu do drugiego w tak krótkim czasie jest nierealne. Przy połączeniach długo-dystansowych również tutaj warto planować większy zapas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.