Jak działają biletomaty na dworcach kolejowych?

Zakup biletów na pociąg to procedura, która w ostatnich latach została uproszczona do minimum. Obecnie podróżujący nie muszą już udawać się do kasy, lecz mają możliwość dokonania transakcji przez aplikację. Jednocześnie mogą też skorzystać ze specjalnych biletomatów znajdujących się na dworach kolejowych. Jak właściwie działają biletomaty i kiedy warto zakupić w nich bilet?

Czym są biletomaty?

Biletomaty to urządzenia, które cieszą się dużą popularnością wśród podróżujących busami, komunikacją miejską czy nawet pociągami – https://polregio.pl/pl/dla-podroznych/gdzie-kupic-bilet/automaty-biletowe/. W kontekście podróżowania koleją, biletomaty znajdują się na dworcach i należą do konkretnych przewoźników. W praktyce można w nich kupić bilety przez całą dobę bądź w godzinach otwarcia dworca. Obecnie biletomaty nie są jeszcze ulokowane na każdym dworcu, jednak bez problemu można je znaleźć w większych punktach. Sama procedura zakupu biletu jest bardzo prosta – wystarczy wybrać konkretną trasę, a następnie uiścić płatność. W biletomatach można płacić gotówką oraz kartą – obecnie zdecydowana większość podróżujących decyduje się na drugą opcję, zwłaszcza że płatność odbywa się bezdotykowo. Znacznie usprawnia to cała procedurę, gdyż pasażer nie musi mieć przy sobie odliczonej kwoty. Karty nie trzeba nigdzie wkładać – wystarczy tylko przyłożyć ją do czytnika. Przy transakcjach na wyższą sumę konieczne jest podanie numeru PIN, co wynika z mechanizmu funkcjonowania karty płatniczej.

Kiedy warto skorzystać z biletomatu?

Z biletomatów coraz częściej korzystają pasażerowie, którzy chcą zaoszczędzić jak najwięcej cennego czasu. Sama transakcja przeprowadzana jest w krótkim czasie, klient otrzymuje dodatkowo instrukcję dotyczącą tego, jak krok po kroku zakupić bilet. Początkowo z biletomatów korzystały głównie osoby młode, jednak obecnie przekonują się do nich nawet seniorzy. Aby zakupić bilet, nie trzeba dysponować telefonem komórkowym czy sprzętem mobilnym z dostępem do sieci. Niektóre biletomaty wyposażone są dodatkowo w funkcję e-rozmowy z wirtualnym asystentem. Nie trzeba z niej korzystać, jeśli cała procedura przebiega bezproblemowo, jednak w momencie, gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, można liczyć na fachową pomoc.

Biletomat a zwrot biletu

Pasażerom nieraz zdarzyło się kupić bilet na pociąg, przy czym z jakichś powodów nie mogli udać się w podróż. Warto mieć świadomość, że każdy przewoźnik ustala własny regulamin zwrotu biletów, który określa jednocześnie, na jakich zasadach klient może otrzymać zwrot pieniędzy. Pozostaje pytanie, czy bilety zakupione w biletomatach w ogóle podlegają zwrotowi? Tak, jednak nie można tego zrobić, ponownie korzystając z urządzenia. Zwrot może nastąpić wyłącznie w kasie dworca bądź w innym, określonym przez przewoźnika punkcie sprzedaży. Warto o tym pamiętać, aby nie tracić cennego czasu w kolejce do automatu. Regulamin zwrotu biletów można znaleźć w internecie, odwiedzając stronę konkretnego przewoźnika. Podsumowując, zakup biletu w biletomacie nie wyklucza możliwości dokonania ewentualnego zwrotu, jednak procedura w tym przypadku jest ściśle określona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.